Doprava do SR a ČR zdarma pre nákupy nad 120 EUR.

FAQ - časté otázky

Často sa nás pýtate rôzne otázky o našich spacích vakoch a taktiež o spánku. Tie o spánku sú mnohokrát aj naše veľké dilemy, ale myslíme, že spacie vaky máme celkom zmáknuté:). Tu je pár otázok, ktoré sa nám opakujú celkom často.

Čo obliecť pod detský merino vak?

- je to individuálne
- štandardne oblečte pyžamko. Odporúčame pyžamo z prírodného materiálu (bavlna, alebo najlepšie vlna), aby ste podporili funkčnosť merino vlny
- ak je teplo, nemusíte dávať spodný diel
- ak je ešte viac teplo, môžete kľudne nechať len plienku
- pokiaľ je naozaj teplo (nad ca 26-27 C v noci) úplne stačí pyžamko a spací vak radšej nechajte na vešiaku.

Koľko togov majú vaše spacie vaky?

- togy sú známe z klasických spacích vakov, ktoré sú z bavlny, alebo majú polyesterovú výplň
- funkčnosť a komfort merino vlny je však výnimočná. Vzľadom na to sa ťažko porovnáva s bavlneným vakom s polyesterovou výplňou. Vlna je živý materiál, ktorý dýcha a reguluje teplotu tela. Počet togov sa tak ťažko odhaduje
- odpoveďou na túto otázku však môže byť zamyslenie sa, pri akých teplotách v spálni odporúčame celoročný resp. zimný spací vak (odpovede viď. nižšie) 

Ktorý vak vybrať - zimný či celoročný?

- veľmi záleží na tom, kde bývate
- pre bratislavskú bytovku určite odporúčame celoročný, keďže máte pravdepodobne dobre prehriate steny a ústredné kúrenie
- celoročný spací vak viete prispôsobiť vrstvením, t.j. pod pyžamko môžete dať ešte tielko, ďalšiu vrstvu alebo ponožky (najlepšie tie naše, zo 100% vlny merino:))
- zimný spací vak je vhodný pre malé zmrzlinky alebo ak bývate v dome, kde máte v zime chladnejšie. Zimný vak poskytne extra komfort, dieťatko však neprehreje.
- Zimný vak využijete od jesene do jari. Našej dcérke ho dávame už cca od septembra, keď sa začnú studenšie noci.

Ako na špecialistov, ktorí si nechcú spací vak obliecť, keď idú spať?

- oblečte im ho až keď zaspia :)
- z vlastnej skúsenosti vieme, že niektoré deti sa po zaspaní ešte spotia, a keď sa potom odkopú, začne im byť zima, to je cca moment, kedy im môžete spací vak obliecť
- vďaka voľnému strihu je obliekanie veľmi jednoduché
- ďalšia stratégia je ísť na to pomaly a nechať vak pár dní na viditeľnom mieste. Môžete skúsiť vymyslieť rozprávku o vačiciach (ak nejakú už máte, tak pošlite:)

Je potrebné vak pred prvým použitím vyprať?

- vo všeobecnosti odporúčame naše bavlnené vaky pred prvým použitím vyprať.
- pre vaky z merino vlny si myslíme, že ich stačí dobre vyvetrať, ale pokiaľ si želáte, vak pokojne vyperte.
- Odporúčame dbať na šetrné pranie podľa nášho návodu na starostlivosť. Merino vlna, ktorá tvorí vnútornú vrstvu je v úprave superwashed, t.j. vhodná aj na pranie v práčke, vopred vyzrážaná.

Ako prať detský vak Vačice?

- perte minimálne, prípadné nečistoty sa snažte vyčistiť najskôr lokálne, veľa vetrajte. Merino obsahuje ochrannú vrstvu lanolínu, ktorou sú obalené vlákna, preto nepáchne. Častým praním sa ich funkčnosť znižuje. 
- ak vak potrebujete prať, je to možné buď ručne v studenej vode alebo v práčke na 30C na programe - VLNA.
- odporúčame znížiť otáčky (max na 600), pridať prostriedok na pranie, ktorý je vhodný na vlnu. Tie s obsahom lanolínu sú dobré na regeneráciu vlny. 
- striedanie teplôt, vysoké otáčky alebo nevhodný prací prostriedok môžu merino vlnu znehodnotiť. 

Na merine vznikli žmolky, je to chyba? 

Nie, nie je. Žmolky vyplývajú z podstaty prírodných materiálov, teda prírodné vyzerá prírodne a pri merine máte tým pádom záruku 100% jemného materiálu. Aj napriek tomu, že naše merino má protižmolkovú úpravu, nie je možné tomuto procesu úplne zabrániť. Žmolky vznikajú oderom a trením. Správnou starostlivosťou ich vzniku viete predchádzať. Už vzniknuté odstránite jemne odžmolkovačom. Keďže vyplývajú z podstaty materiálu, nemajú vplyv na vlastnosti materiálu, nie sú ani dôvodom na reklamáciu.

Čo ak budú mať deti v noci bosé nôžky? Nebude im zima?

- záleží od teploty, je to veľmi individuálne
- studené nôžky však nie sú najlepší indikátor tepelného komfortu a podľa našich skúseností skôr vadia rodičom ako deťom :)
- riešenie na studené nôžky poskytujú naše zero waste ponožky na spanie zo 100% merino vlny

Neodhadla som veľkosť. Ako vak vrátim?

- veľkosť je u nás pojem relatívny :) Odporúčame kupovať vždy vak väčší, v aktuálnom čase, aby vydržal čo najdlhšie, respektíve, aby bol čo najdlhšie pohodlný pre vaše dieťatko. Ak aj napriek tomu máte pocit, že iná veľkosť bude lepšia, alebo vašemu dieťatku proporčne proste nesedí, pošlite nám ho aj s vyplneným formulárom na odstúpenie od zmluvy nenosený a v bezchybnom stave. 

https://www.vacice.sk/user/documents/upload/Formular%20na%20odstupenie%20od%20kupnej%20zmluvy_SRO.pdf