Máte doma škôlkára? Pozrite si naše pyžamkové novinky. Milí naši, dopravu do SR a ČR nad 150€ máte u nás ZADARMO!

MERINO A ŽMOLKY

Viete čo sú vlastne žmolky..? 

 

..tie malé otravné guličky? Kde sa berú a ako vznikaju?

 IMG_20220119_113439

Určite ich poznáte, pretože sú typickým znakom prírodných materiálov ako vlna, buretový hodváb, či bavlna. Prekvapivo nesúvisia s cenou alebo kvalitou. Práveže čím jemnejšia a nadýchanejšia je vlna, tým je aj náchylnejšia k tvorbe žmolkov. Bežne sa tvoria na kašmíre, alpake, vlne z angorskej kozy a samozrejme aj na merine.

 

Ako vznikajú?

Žmolkovanie je v princípe nevyhnutný proces, pri ktorom sa jemné a kratšie vlákna formujú do malých guličiek. Navyše tieto krátke vlákna sa správajú ako háčiky a naberajú prach z okolia. Na bledom merine môžu tieto tmavšie žmolky vyzerať neesteticky. Našťastie je to len vizuálna záležitosť a nemá žiaden vplyv na funkčnosť výrobku ako takého. 

 

Dá sa im vyhnúť? 

určite úplne nie, ale do určitej miery sa dá žmolkovanie zmierniť.  Výrobcovia na to myslia už pri spracovaní vlákien, rôznymi prímesami alebo úpravou hotových materiálov.

 My pre našich malých zákazníkov vyberáme priadze s najvyššími certifikátmi, nielen etickými, ale aj ekologickými. Keďže mäkkosť, jemnosť a nezávadnosť je pri citlivej detskej pokožke u nás na prvom mieste, našli sme výrobcu, ktorý upravuje vlákna proti žmolkovaniu nie chlórom, ale použitím plazmy. Tento proces je suchý a využíva elektróny a ióny v plazmovom poli. 

 

.Ako im predchádzať?

Jemnou starostlivosťou.

  • oblečenie je vhodné vetrať a zbytočne neprať (šetríte materiál aj životné prostredie)
  • pri praní voliť šetrný prací prostriedok určený výhradne na vlnu s obsahom lanolínu, ktorý vlákna vyživí a uhladí
  • nepoužívať aviváž
  • prať otočené naruby
  • jemne žmýkať
  • nepoužívať sušičku

 

 

Keď sa už vyskytnú, ako ich odstrániť?

Najviac sa žmolky vyskytujú na začiatku používania. Keď sa krátke vlákna odierajú.  

Veľmi šetrným použitím odžmolkovača sa ich viete zbaviť. Po čase sa môžu objaviť znova, ale ako dlho a koľko sa budú tvoriť, závisí od miery a intenzity používania.   

 

 Pretože - prírodné vyzerá prírodne:)